Erdogan acuză Grecia de uciderea a doi migranţi la frontiera cu Turcia

Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan a acuzat luni autorităţile greceşti că au ucis doi migranţi care încercau să treacă frontiera între Turcia şi Grecia unde sunt masate mai multe mii de persoane care vor să ajungă în Europa, relatează AFP.

"Astăzi, militarii greci au ucis doi migranţi şi au rănit unul grav", a declarat Recep Tayyip Erdogan în cadrul unei conferinţe de presă de la Ankara. Mai devreme în cursul zilei de luni, Atena a dezminţit acuzaţii potrivit cărora forţele sale au ucis un migrant, notează France Presse.

Cu acelaşi prilej, preşedintele turc a spus că a refuzat un ajutor european suplimentar de un miliard de euro pentru primirea migranţilor în Turcia.

"Vorbim cu ei. Ei ne spun: 'Vă vom trimite un miliard de euro'. 'Pe cine încercaţi să înşelaţi? (..) Nu vrem aceşti bani' ", a mai spus Erdogan în conferinţa de presă comună cu premierul bulgar Boiko Borissov.AGERPRES


populare
astăzi

1 Un document care dă fiori...

2 Voi ați citit asta? /

3 Grindeanu și Simion și-au îngropat șandramalele? Directorul INSCOP spune că e dezastru pentru AUR și PSD

4 Uite o informație care dă de gândit despre „imbatabilii” americani...

5 VIDEO La Moscova au început repetițiile pentru parada de 9 mai...