Estonia: Directorul Muzeului Naţional, ales preşedinte

Parlamentul eston l-a ales marţi ca şef al statului pe directorul Muzeului Naţional, care va deveni al cincilea preşedinte de la revenirea la independenţă după prăbuşirea Uniunii Sovietice, informează France Presse.

Alar Karis, biolog de formaţie, a fost singurul candidat la alegeri. El a fost propus de Partidul Reformei şi Partidul de Centru, membri ai coaliţiei de guvernământ.

Partidul de opoziţie de extremă dreapta EKRE, care a promovat anterior un alt candidat, a refuzat în cele din urmă să participe la vot.

Pentru a fi ales, un candidat la preşedinţia estonă trebuie să obţină minimum 68 de voturi sau o majoritate de două treimi din cele 101 locuri ale Parlamentului.

Luni în prima rundă, Karis a obţinut sprijinul a 63 de deputaţi şi marţi în runda a doua, 72.

În discursul său în faţa Parlamentului, noul şef de stat a promis că va fi "un bun partener al tuturor facţiunilor şi forţelor politice".

Născut în 1958, Karis este genetician şi biolog al dezvoltării. El a studiat în Marea Britanie, Estonia, Germania şi Ţările de Jos. Alar Karis predă la Universitatea din Tartu.

El a ocupat funcţia de auditor general al Estoniei între 2013 şi 2018. Din 2017, este directorul Muzeului Naţional eston.

Alar Karis îi va succeda preşedintei Kersti Kaljulaid din 11 octombrie.AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Gest disperat al președintelui Emiratelor Arabe Unite, șeicul Mohamed bin Zayed Al Nahyan

2 „O armă iraniană puternică” / Cum au fost uciși cei șase militari americani într-un atac al Iranului

3 „Au fost atât de incompetenți încât au lăsat toți militarii în baze, crezând că aceștia nu vor fi țintă” / Fisurile operațiunii americane în Iran

4 Iranul pune în aplicare un plan / „Credeau că nu se va întâmpla nimic?” / „În orice moment, o rachetă ar putea ateriza în mijlocul țării voastre”

5 REVOLTĂTOR Curtea Supremă ar putea primi 4,5 miliarde de lei în plus pentru salariile magistraților mărite retroactiv chiar de judecătorii Curții Supr…