EURO 2016: Austria - Ungaria 0-2 (final)

Naționala de fotbal a Ungariei a învins cu 2-0 (0-0) reprezentativa Austriei, marți seara, într-un meci desfășurat pe Stade de Bordeaux, în cadrul grupei F a EURO 2016. Ambele goluri au fost înscrise în repriza secundă, de Adam Szalai (min.62) și Zoltan Stieber (min.87).

Repriza întâi s-a desfășurat într-o ușoară notă de dominare a austriecilor, care au impus ritmul în primele 20-25 de minute, mijlocașul David Alaba trimițând mingea în bara porții apărată de Gabor Kiraly chiar în minutul 2.

Austriecii au avut o nouă ocazie opt minute mai târziu când apărarea maghiară a reușit să stopeze o incursiune a aceluiași Alaba. Atacurile spre poarta lui Kiraly au continuat, însă în minutul 32 fundașul austriac Dragovic a văzut un cartonaș galben după o intrare întârziată la Szalai. Până la sfârșitul primelor 45 de minute, austriecii au mai avut două ocazii importante, prin Martin Harnik și Zlatko Junuzovic, răspunsul ungurilor venind prin câteva contra-atacuri, Dzsudzsak având o ocazie bună în minutul 44, când șutul său s-a scurs puțin pe lângă poarta apărată de Robert Almer.

De la vestiare ungurii au ieșit mult mai determinați și nu doar că au reușit să echilibreze partida, dar profitând de spațiile largi lăsate de adversari, au reușit marcarea a două goluri.

Deși tot austriecii au fost cei care au avut câteva incursiuni în jumătatea maghiară, blocate însă de apărarea acestora, în minutul 62 Szalai reușește să trimită mingea în poartă după un un-doi cu Kleinhesler. A fost momentul psihologic al partidei, austriecii văzându-se conduși după ce dominaseră o bună perioadă de timp.

În minutul 67, Aleksandar Dragovic a văzut al doilea galben și și-a lăsat echipa în 10 oameni, fapt de care au profitat maghiarii care s-au aruncat spre poarta lui Robert Almer.

Al doilea gol a venit în minutul 87, autor Zoltan Stieber, care fiind aproape de mijlocul terenului, a primit o pasă excelentă din apropierea propriului careu și după o cursă de câteva zeci de metri, singur cu portarul Almer, a lobat mingea peste acesta.

Chiar dacă partida s-a prelungit cu 5 minute, austriecii nu au reușit nici măcar golul de onoare.

Austria—Ungaria 0-2 (0-0)
Au marcat: Adam Szalai (62), Zoltan Stieber (87)
Stade de Bordeaux, Bordeaux
EURO 2016 — Grupa F

Austria: 1. Robert Almer — 3. Aleksandar Dragovic, 4. Martin Hinteregger, 5. Christian Fuchs (C), 7. Marko Arnautovic — 8. David Alaba, 10. Zlatko Junuzovic (Marcel Sabitzer — 59) — 11.Martin Harnik (Alessandro Schopf — 78), 14. Julian Baumgartlinger, 17. Florian Klein, 21. Marc Janko (Rubin Okotie — 65).
Rezerve: 2. Gyorgy Garics, 6. Stefan Ilsanker, 12. Heinz Lindner (G), 13. Markus Suttner, 15. Sebastian Prodl, 16. Kevin Wimmer, 19. Lukas Hinterseer, 22. Jakob Jantscher, 23. Ramazan Ozcan (G)
Antrenor: Marcel Koller

Ungaria: 1.Gabor Kiraly — 2. Adam Lang, 20. Richard Guzmics, 4.Tamas Kadar, 5.Attila Fiola — 7. Balazs Dzsudzsak (C), 8. Adam Nagy, 9. Adam Szalai (Tamas Priskin 69), 10. Zoltan Gera, 11. Krisztian Nemeth (Adam Pinter — 89), 15.Laszlo Kleinheisler (Laszlo Stieber — 79)
Rezerve: 3. Mihály Korhut, 6. Akos Elek, 12.Denes Dibusz (G), 13. Daniel Bode, 14. Gergo Lovrencsics, 17. Nemanja Nikolic, 21. Barnabas Bese, 22. Peter Gulacsi (G), 23. Roland Juhaszi
Antrenor: Bernd Storck

Arbitru: Clement Turpin (Franța)
Arbitrii asistenți: Frederic Cano, Nicolas Danos (ambii Franța)
Arbitrii asistenți adiționali: Benoit Bastien, Fredu Frautrel (ambii Franța)
Delegat UEFA: Sviatlana Hrynkevich (Belarus)

Cartonașe galbene: Dragovic (33) — Nemeth (80)
Cartonașe roșii: Dragovic (66 — al doilea galben)
Spectatori: 34.424.

2 Document secret rusesc obținut de Washington Post

3 Misterioasa navă iraniană care s-a întors ieri, subit, după trei ani, acasă

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia