EURO 2016: Cinci suporteri polonezi condamnați la închisoare în Franța

Cinci suporteri polonezi care au participat la incidentele violente care au avut loc marți, cu ocazia meciului Polonia - Ucraina (1-0) de la EURO 2016 la fotbal, au fost primit joi pedepse cuprinse între 8 și 12 luni de închisoare fermă, din partea unui tribunal corecțional din Marsilia.

Celor cinci le-a fost interzisă, totodată, intrarea pe teritoriul Franței pentru o perioadă de doi ani, precizează L'Equipe.

Aproximativ 1.000 de polițiști și jandarmi au fost desfășurați în orașul din sudul Franței cu ocazia partidei dintre Polonia și Ucraina , clasat la "nivelul 3" din 4, din cauza riscurilor de huliganism, la fel ca și partida Anglia — Rusia (1-1) , disputată tot la Marsilia, pe 11 iunie, și marcată de confruntările violente între fanii celor două selecționate, soldate cu 35 de răniți, majoritatea britanici.

AGERPRES (autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Țenea, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 Rețineți asta / A fost ultima guvernare la care a mai participat PSD!

2 Grindene, uită-te pe contul lui Bolojan, să vezi diferența dintre voi, prostule!

3 VIDEO „Liderii PSD, niște marionete după care se ascund oameni foarte puternici”

4 BREAKING „De mâine sunt în bancă cu PNL” / Prima plecare a unui parlamentar din PSD la PNL

5 DOCUMENTE Iese fum fără foc? / Noi amănunte despre „cuibul porumbeilor” Docuz / Ciolacu