EURO 2016: Englezul Mark Clattenburg va arbitra finala Franța - Portugalia

EURO 2016: Englezul Mark Clattenburg va arbitra finala Franța - Portugalia

Englezul Mark Clattenburg va arbitra finala EURO 2016, între selecționatele Franței și Portugaliei, programată duminică pe Stade de France, a anunțat vineri Uniunea Europeană de Fotbal (UEFA).

Considerat cel mai bun "cavaler al fluierului" european în acest sezon, Mark Clattenburg (41 ani) a condus finala Ligii Campionilor, câștigată de Real Madrid în fața rivalilor de la Atletico Madrid, în luna mai.

La finala de duminică, el va fi ajutat la cele două tușe de doi asistenți englezi, Simon Beck și Jake Collin.

Mark Clattenburg devine, astfel, al doilea arbitru care conduce în același an finala Ligii Campionilor și pe cea a Campionatului European, după portughezul Pedro Proenca, în 2012.

Fost electrician, Mark Clattenburg, arbitrul internațional din 2007, a condus deja trei meciuri de la debutul EURO 2016: Belgia — Italia (0-2) și Cehia — Croația (2-2), din primul tur, precum și Elveția — Polonia (4-5 la loviturile de departajare), din optimile de finală.

AGERPRES (autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Țenea, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 Mini-autostrada Clujului, pregătită de inaugurare. Imagini de pe șantierul primului drum expres din nord-vestul României

2 BREAKING „De ce să sufere toată România din cauza celor 1.000 de șmecheri?” / Iancu Guda a publicat lista cu cei mai mari 1000 de datornici la stat

3 Surprinzătoarea postare a Ambasadei SUA la București...

4 România, Ciolacu, decembrie / „Goluri temporare de casă consecutive în Trezorerie”

5 VIDEO Priviți, accidentul cu șase mașini de pe Autostrada Soarelui, filmat de camera de la bordul unui vehicul