EURO 2016: Irlanda - Suedia 1-1

Echipele de fotbal ale Irlandei și Suediei au remizat, 1-1 (0-0), într-un meci disputat luni pe arena Stade de France din Saint-Denis, contând pentru grupa E din cadrul EURO 2016. În prima repriză, irlandezii au ratat deschiderea scorului prin Hendrik, care a trimis mingea în bară în minutul 32. După pauză, irlandezii au marcat primii prin Wes Hoolahan (48). Scandinavii au reușit să egaleze printr-un autogol al fundașului irlandez Ciaran Clark (71), care a trimis în proprie poartă centrarea în cros a lui John Guidetti.

La posesie, Suedia a fost în avantaj, cu 53-47 %, dar Irlanda a dominat cu 9-7 la capitolul șuturi la poartă și cu 4-0 la șuturi pe spațiul porții.

Cel mai bun om al meciului a fost desemnat irlandezul Wes Hoolahan.

Luni, tot în grupa E, se dispută meciul Belgia — Italia (ora 22,00), la Lyon.

Irlanda — Suedia 1-1 (0-0)
Au marcat: Wes Hoolahan (48) — Ciaran Clark (71, autogol)
Stade de France, Saint Denis
EURO 2016 — Grupa E

Irlanda: 23. Darren Randolph — 2. Seamus Coleman, 3. Ciaran Clark, 4. John O'Shea (căpitan), 19. Robbie Brady — 6. Glenn Whelan, 8. James McCarthy (7. Aiden McGeady, 85), 13. Jeff Hendrick — 20. Wes Hoolahan (10. Robbie Keane, 78) — 9. Shane Long, 14. Jon Walters (11. James McClean, 64).
Selecționer: Martin O'Neill.

Rezerve: 1. Westwood, 5. Richard Keogh, 12. Shane Duffy, 15. Cyrus Christie, 16. Shay Given, 17. Stephen Ward, 18. David Meyler, 21. Daryl Murphy, 22. Stephen Quinn.

Suedia: 1. Andreas Isaksson — 2. Mikael Lustig (3. Eric Johansson, 45), 13. Victor Lindeloef, 4. Andreas Granqvist, 5. Martin Olsson — 6. Emil Forsberg, 9. Kim Kallstroem, 18. Oscar Lewicki (8. Albin Ekdal, 86), 7. Sebastian Larsson — 10. Zlatan Ibrahimovic, 11. Marcus Berg (20. John Guidetti, 59).
Selecționer: Erik Hamren.

Rezerve: 12. Robin Olsen, 13. Pontus Jansson, 15. Oscar Hiljemark, 16. Pontus Wernbloom, 17. Ludwig Augustinsson, 19. Emir Kujovic, 21. Jimmy Durmaz, 22. Erkan Zengin, 23. Patrik Carlgren.

Arbitru: Milorad Mazic (Serbia); arbitri asistenți: Milovan Ristic, Dalibor Djurdjevic (ambii Serbia); arbitri asistenți adiționali: Danilo Grujic, Nenad Djokic (ambii Serbia); arbitru de rezervă — Matej Jug (Slovenia).
Cartonașe galbene: McCarthy (43), Whelan (77) — Lindeloef (61)

3 Era omul Rusiei? / O anchetă de contraspionaj duce la demiterea comandantului polonez al EUROCORPS, locotenent-generalul Jaroslaw Gromadzinski

5 „Lebăda neagră”, noul trend pe internet după prăbușirea podului din Baltimore. Ce teorii ale conspirației circulă pe rețelele sociale