Europa League - Genk, cu un pas în sferturi; AS Roma a capotat la Lyon

KRC Genk, echipă care a eliminat-o pe Astra Giurgiu, este ca și calificată în sferturile de finală ale Europa League la fotbal, după ce a învins o altă formație belgiană, KAA Gent, cu scorul de 5-2, joi seara, în deplasare, în prima manșă a optimilor.

Gent a terminat meciul în zece oameni, ratând și un penalty.

AS Roma a avut o repriză secundă de coșmar la Lyon, după ce la pauză conducea cu 2-1. Olympique s-a impus cu 4-2, grație reușitelor semnate de Corentin Tolisso (47), Nabil Fekir (74) și Alexandre Lacazette (90+2).

Echipele germane Schalke 04 și Borussia Moenchengladbach au terminat nedecis, 1-1.
Mijlocașul român Nicolae Stanciu a marcat golul prin care formația belgiană Anderlecht Bruxelles a învins-o în deplasare pe echipa cipriotă APOEL Nicosia cu scorul de 1-0 .

Stanciu a înscris în minutul 29, după o centrare trimisă înapoi de compatriotul său Alex Chipciu.

Nicolae Stanciu, care a marcat al patrulea gol în 9 partide jucate în acest sezon în Europa League, a mai avut o situație bună de gol în min. 57, când șutul său a trecut razant cu transversala. În min. 68, Stanciu a scos un cartonaș galben, după ce a fost faultat de fundașul bulgar Jivko Milanov (ex-FC Vaslui).

Stanciu a fost înlocuit în minutul 80, în timp ce Chipciu a fost schimbat în min. 88, după ce primise un cartonaș galben două minute mai devreme.

Campioana Ciprului a avut o bară în min. 87, prin Vander.

Golul lui Stanciu a fost cu numărul 250 pentru Anderlecht în cupele europene.

Anderlecht a pus capăt unei serii remarcabile de 33 de meciuri fără înfrângere pe teren propriu pentru APOEL, în toate competițiile. APOEL a pierdut, totuși, toate cele patru confruntări de acasă cu formații belgiene.

În altă partidă, FC Rostov a terminat la egalitate pe teren propriu cu Manchester United, 1-1, mijlocașul român Andrei Prepeliță fiind doar rezervă la ruși.

FC Copenhaga a dispus cu 2-1 de Ajax Amsterdam.

Rezultate:
APOEL Nicosia (Cipru) — Anderlecht Bruxelles (Belgia) 0-1 (0-1)
A marcat: Nicolae Stanciu 29.

FC Copenhaga (Danemarca) — Ajax Amsterdam (Olanda) 2-1 (1-1)
Au marcat: Rasmus Falk 1, Andreas Cornelius 60, respectiv Kasper Dolberg 32.

FC Rostov (Rusia) — Manchester United (Anglia) 1-1 (0-1)
Au marcat: Aleksandr Buharov 53, respectiv Henrih Mhitarian 35.

Celta Vigo (Spania) — FC Krasnodar (Rusia) 2-1 (0-0)
Au marcat: Daniel Wass 50, Claudio Beauvue 90, respectiv Viktor Claesson 56.

KAA Gent (Belgia) — KRC Genk (Belgia) 2-5 (1-4)
Au marcat: Samuel Kalu 27, Kalifa Coulibaly 61, respectiv Ruslan Malinovski 21, Omar Colley 33, Mbwana Samata 41, 72, Jere Uronen 45.
Jeremy Perbet (Gent) a ratat un penalty în min. 68.
Cartonaș roșu: Anderson Esiti (Gent, 84).

Olympique Lyon (Franța) — AS Roma (Italia) 4-2 (1-2)
Au marcat: Mouctar Diakhaby 9, Corentin Tolisso 47, Nabil Fekir 74, Alexandre Lacazette 90+2, respectiv Mohamed Salah 20, Federico Fazio 33.

Olympiakos Pireu (Grecia) — Beșiktaș Istanbul (Turcia) 1-1 (1-0)
Au marcat: Esteban Cambiasso 36, respectiv Vincent Aboubakar 53.

Schalke 04 Gelsenkirchen (Germania) — Borussia Moenchengladbach (Germania) 1-1 (1-1)
Au marcat: Guido Burgstaller 25, respectiv Jonas Hofmann 15.

Meciurile retur vor avea loc pe 16 martie.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)

3 „Le-am spus atunci, foarte clar: Într-o lună începe războiul”

4 VIDEO Trebuie să vedeți asta! / Cine o avea interesul ca tot ce poate elimina Rusia din Ucraina să fie dat doar cu pipeta?