Eurostat: România și Cipru, singurele țări din UE cu deficit de 3% sau mai mare în 2018

România (3% din PIB) și Cipru (4,8% din PIB) sunt singurele state membre UE care au înregistrat în 2018 deficit bugetar mai mare sau egal cu 3% din PIB calculat potrivit metodologiei ESA, potrivit unui comunicat al Eurostat.

 Potrivit statisticii citate, România a avut un deficit de 2,7% din PIB în 2016 și 2017.

13 state membre au înregistrat anul trecut un surplus bugetar, cele mai mari fiind consemnate în Luxemburg (+2.4%), Bulgaria și Malta (câte 2.0%).

Ministerul Finanțelor arăta în luna ianuarie că deficitul bugetar pe cash (standardul de raportare utilizat de guvern) în 2018 a fost de 2,88%. Încadrarea în ținta de deficit de sub 3% s-a realizat pe fondul veniturilor masive înregistrate în decembrie, dintre acestea atrăgând atenția cele 3,8 miliarde de lei (0,4 % din PIB) înregistrate ca ”Alte sume primite de la UE pentru programele operaționale finanțate în cadrul obiectivului convergență”.


populare
astăzi

1 „O armă iraniană puternică” / Cum au fost uciși cei șase militari americani într-un atac al Iranului

2 VIDEO Gest disperat al președintelui Emiratelor Arabe Unite, șeicul Mohamed bin Zayed Al Nahyan

3 Iranul pune în aplicare un plan / „Credeau că nu se va întâmpla nimic?” / „În orice moment, o rachetă ar putea ateriza în mijlocul țării voastre”

4 Cum a „trezit” China Japonia și a obținut efectul invers

5 Ce se întâmplă? / Grecia va deshuma 150 de persoane moarte de Covid, după ce trupurile nu s-au descompus nici după 5 ani