Fabulos: canotorii români Andrei Cornea şi Marian Enache, aur la Jocurile Olimpice!

Canotorii români Andrei Cornea şi Marian Enache au cucerit medaliile de aur în proba de dublu vâsle masculin, joi, la Jocurile Olimpice de la Paris, după o cursă pe care au condus-o aproape integral.

Andrei Cornea şi Marian Enache s-au impus în finala olimpică. Foto Facebook

Andrei Cornea şi Marian Enache s-au impus în finala olimpică. Foto Facebook

Românii au pornit tare, pe culoarul 1, și n-au renunțat nicio clipă. Au rezistat incredibil atacurilor perechii din Olanda și au câștigat cu un ecart liniștitor.

image

Echipajul nostru reușise să-și asigure biletul pentru finală de pe locul 3 în prima semifinală a probei. România a avut barcă în finală pentru prima dată în această probă la Olimpiadă!

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului