Fidesz a fost suspendat din Partidul Popular European

Partidul la putere în Ungaria, Fidesz, a fost suspendat din formaţiunea paneuropeană de centru-dreapta Partidul Popular European (PPE) pe termen nelimitat, a anunţat miercuri pe Twitter preşedintele PPE, Joseph Daul, relatează Reuters şi dpa.

Decizia, adoptată în urma unui vot al delegaţilor din partidele membre PPE reuniţi la Bruxelles, a fost luată după mai multe apeluri ca partidul premierului ungar Viktor Orban să fie supus unor măsuri disciplinare pentru încălcarea principiilor statului de drept.

"Suspendarea presupune: nu poate participa la nicio reuniune a partidului; nu are drept de vot; nu are drept de a propune candidaţi pentru posturi", a precizat Joseph Daul în postarea pe Twitter .



Potrivit sursei citate, decizia de suspendare a Fidesz din PPE s-a luat cu 190 de voturi pentru şi trei împotrivă.AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Bolojan este demis / Moțiunea de cenzură a trecut cu 281 de voturi „pentru”

2 Urmează pasul doi... / Citiți declarația de după vot a lui Predoiu...

3 Violatorul evadat din Penitenciarul Craiova, ucis după ce nu s-a supus somațiilor

4 BREAKING Se scindează PNL? / Conducerea PNL a reconfirmat decizia de a nu mai face coaliție cu PSD: 34 pentru, 10 abțineri, 0 împotrivă

5 VIDEO Așa o fi?