„Fiecare vehicul rus este o țintă” / Ucraina spune că a „tăiat” coridorul strategic dintre Crimeea și Donbas

Serviciul ucrainean de informații militare (GUR) afirmă că a reușit să perturbe semnificativ logistica militară rusă din sudul Ucrainei ocupate, susținând că așa-numitul coridor terestru care leagă Crimeea de Donbas se află acum, în mare parte, sub controlul focului ucrainean, scrie kyivpost.com.

Potrivit GUR, unitățile sale de drone și muniții rătăcitoare desfășoară operațiuni sistematice împotriva rutelor logistice rusești din teritoriile ocupate, vizând transporturile de combustibil, tehnică militară și vehicule de aprovizionare.

„Secțiuni ale autostrăzii dintre Berdiansk, Melitopol și Djankoi, aflate temporar sub ocupație, sunt sub controlul focului operatorilor serviciului ucrainean de informații militare”, a transmis agenția într-un comunicat.

GUR a publicat și imagini care ar arăta cisterne în flăcări, camioane distruse și vehicule grele de transport lovite în spatele frontului.

Operațiunile sunt realizate cu ajutorul dronelor de recunoaștere Shark-M și al munițiilor rătăcitoare, furnizate printr-un proiect caritabil sprijinit de Fundația Serhii Pritula.

Coridorul strategic construit de Rusia, tot mai vulnerabil

Guvernatorul regiunii Zaporojie, Ivan Fedorov, susține că ruta care pornește din Cionhar și traversează Melitopol, Berdiansk și Mariupol și-a pierdut în mare parte funcția de arteră logistică pentru armata rusă.

„Rușii au construit acest așa-numit coridor terestru pentru logistica militară. Dar acum fiecare vehicul militar care circulă pe această rută este o țintă legitimă pentru Forțele de Apărare ale Ucrainei”, a declarat oficialul ucrainean.

Coridorul terestru dintre Crimeea și Donbas reprezintă una dintre cele mai importante linii strategice pentru Rusia, deoarece permite transportul de trupe, muniții și combustibil între peninsula anexată și fronturile din sud-estul Ucrainei, fără a depinde exclusiv de Podul Kerci.

În ultimele luni, Ucraina și-a intensificat atacurile asupra infrastructurii logistice din sudul ocupat, folosind drone cu rază lungă și lovituri de precizie împotriva depozitelor, căilor ferate și convoaielor militare.

Probleme tot mai mari în teritoriile ocupate

Ivan Fedorov afirmă că dificultățile logistice se suprapun peste degradarea infrastructurii civile din regiunile ocupate de Rusia de-a lungul litoralului Mării Azov.

Potrivit acestuia, administrațiile instalate de Moscova se confruntă cu o lipsă severă de specialiști, după plecarea unui număr mare de tehnicieni și muncitori din zonele ocupate.

„Rușii nu mai sunt capabili să restabilească o alimentare stabilă cu energie electrică și apă”, spune Fedorov.

Oficialul ucrainean enumeră orașe precum Berdiansk, Melitopol, Energodar, Tokmak și Molocansk printre localitățile afectate constant de pene de curent și întreruperi ale alimentării cu apă.

Pentru Kiev, presiunea asupra coridorului terestru către Crimeea are o importanță strategică majoră, întrucât izolarea logistică a forțelor ruse din sud ar putea reduce capacitatea Moscovei de a susține operațiunile militare pe fronturile din Zaporojie și Herson.


Citește și:

populare
astăzi

1 Prima declarație a lui Vladimir Putin despre drona căzută la Galați: „Să ne trimită resturile”

2 „Trei roboțași defecți egalează prostia umană” / CTP, despre reprezentanții MApN care au prezentat incidentul din Galați

3 Fostul președinte al Rusiei, Dmitri Medvedev, sugerează că Moscova își asumă atacul asupra României

4 Primele imagini cu interiorul blocului din Galați lovit de drona rusească

5 Dispută pe drona de la Galați. Politicienii vorbesc de un atac, generalul Grecu îi contrazice: „A fost deturnată electronic”