FIFA a predat mai multe documente justiției elvețiene

FIFA a predat mai multe documente justiției elvețiene

Federația Internațională de Fotbal (FIFA) a predat mai multe documente informatice la solicitarea justiției elvețiene, a anunțat FIFA într-un comunicat.

Mai multe documente și date solicitate de ministerul public elvețian au fost transmise de către FIFA, aflată în centrul unui grav scandal de corupție.

Ministerul public elvețian a confirmat primirea documentelor, dar nu a dat detalii despre natura actelor solicitate sau dacă este vorba de computere din cadrul FIFA. BBC susține că documentele solicitate provin din birourile lui Joseph Blatter, secretarului general Jerome Valcke și al directorului financiar Markus Kattner.

Pe 10 martie, ministerul public elvețian a deschis o anchetă penală privind posibile nereguli la atribuirea Cupelor Mondiale din 2018 și 2022. AGERPRES


populare
astăzi

1 Ce nu s-a spus despre fetiţa salvată din lacul îngheţat. „Adevăratul erou este altcineva"

2 Țara lui Plaha / El este noul președinte al Tribunalului București / E în Tribunal de 3 săptămâni și n-ar fi intrat la nicio ședință de judecată (surse) /

3 VIIDEO „Ieșiți public, doamnă von der Leyen, și spuneți adevărul! Să știe și cetățenii!” / Rares Bogdan, discurs dur în Parlamentul European!

4 Țara condusă de maimuțoi / Grindeanu vrea să-l pupe-n cur pe Trump cu miliardul din buzunarul nostru!

5 Cât a ajuns factura la gaze pentru Iulia Albu în această iarnă: „Oare este o glumă?”