Filipine: Cel puțin 25 de morți și 22 de răniți după ce un autocar a căzut într-o prăpastie

Filipine: Cel puțin 25 de morți și 22 de răniți după ce un autocar a căzut într-o prăpastie

Cel puțin 25 de oameni au murit și 22 au fost răniți după ce un autocar a căzut marți într-o prăpastie, în nordul Filipinelor, au anunțat autoritățile acestei țări, informează AFP.

Vehiculul a ieșit de pe carosabil pe un drum sinuos în provincia Nueva Ecija, căzând de la 24 de metri, au declarat surse din cadrul poliției și autoritățile locale.

'Vehiculul este complet distrus', a spus Robert de Guzman, șeful poliției din localitatea Carranglan, unde a avut loc accidentul. 'Majoritatea pasagerilor, atât cei morți cât și cei răniți, au fost găsiți în afara autocarului' al cărui plafon părea smuls, a continuat acesta.

Cauzele accidentului nu sunt cunoscute deocamdată, însă potrivit primarului din Carranglan, Mary Abad, citat de televiziunea ABS-CBN, 60 de pasageri se aflau în autocarul care avea o capacitate de 45 de locuri. 'Această rută este cu adevărat periculoasă, cu numeroase prăpăstii', a adăugat Mary Abad.

Accidentele de circulație sunt frecvente în arhipelagul filipinez, unde autocare învechite și neîntreținute circulă pe drumuri prost luminate. Nerespectarea codului rutier și programul lung de lucru al șoferilor contribuie de asemenea la insecuritatea rutieră.

AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING General american / „Forțele NATO ar putea captura regiunea puternic fortificată Kaliningrad a Rusiei într-un interval de timp de care nu s-a m…

2 Cine e Mihaela Rădulescu? / Speculațiile presei din Italia

3 VIDEO Schemă mai tâmpă de furt nu există / Cele 30 de mașini de la cancelaria premierului au avut consum mediu de 20 litri / 100 km

4 BREAKING Președintele României, declarații dure despre serviciile secrete într-o publicație germană

5 Uite un articol care chiar merită citit despre „Baronii Hranei”