Filipine: Compania care operează cazinoul din Manila a dat publicității o înregistrare video a atacului

Compania care operează cazinoul atacat de un bărbat înarmat în capitala Filipinelor a dat publicității sâmbătă o înregistrare video surprinse de camerele de securitate în momentul atacului și a oferit compensații pentru cei 38 de oameni uciși în asalt, informează DPA.

Stephen Reilly, directorul Resorts World Manila, a declarat că firma pe care o reprezintă va acoperi cheltuielile de înmormântare pentru cele 38 de victime și va oferi totodată fiecărei familii câte un milion de pesos (20.000 de dolari).

"Cu această asistență financiară, sperăm să putem ajuta cumva fiecare familie (...) în aceste momente dificile", a declarat el Reilly în cadrul unei conferințe de presă.

În înregistrarea video, suspectul poate fi văzut cum coboară dintr-un taxi la Resorts World Manila, ia liftul și se duce la etajul doi al cazinoului unde reușește să evite controalele de securitate. Apoi, individul deschide focul în direcția tavanului și pereților și incendiază mese de joc, aparate slot machines și covoare.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Mă cutremur să mă gândesc ce se va întâmpla”

2 Procuroarea care a contribuit la recuperarea Coifului de la Coțofănești, „răsplătită” cu rechemarea în țară de ministerul condus de PSD

3 Încă o mare porcărie moșită de „împărăteasa” României

4 Răsturnare de situație în Ungaria? / Alianţa Fidesz-KDNP ar avea 50%

5 „PSD-ului i se rezervă o soartă proastă dacă va urma ceea ce îndeamnă domnul Sorin Grindeanu. Riscă să ajungă inclusiv în opoziţie”