Finlanda: Guvernul demisionează după eşecul reformei în domeniul sănătăţii

Guvernul Finlandei urmează să îşi prezinte vineri demisia, a anunţat preşedinţia de la Helsinki printr-un comunicat preluat de Reuters şi AFP.

Premierul Juha Sipila urmează să demisioneze şi va susţine o conferinţă, potrivit cancelariei preşedintelui Sauli Niinisto.

Antti Kaikkonen, liderul grupului parlamentar al formaţiunii de guvernământ Partidul de Centru, a scris pe Twitter că "prim-ministrul Sipila îşi va prezenta demisia deoarece reforma sănătăţii nu poate fi realizată în actual mandat guvernamental".

Anterior, radioteleviziunea naţională Yle, preluată de Reuters, transmisese - citând surse guvernamentale nespecificate - că guvernul urmează să anunţe că a renunţat la planurile de reformă a sistemului de sănătate şi asistenţă socială. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Foarte interesante amănunte...