FMI aprobă un nou ajutor de un miliard de dolari pentru Ucraina

Președintele Ucrainei, Petro Poroșenko, a salutat joi decizia Fondului Monetar Internațional de a aproba un ajutor suplimentar de un miliard de dolari pentru Ucraina, transmite Reuters.

Potrivit șefului statului, decizia FMI arată că se recunosc reformele realizate de Ucraina. Decizia Fondului va permite menținerea stabilității monedei naționale, hrivna, și a stabilității macroeconomice, a adăugat el.

Poroșenko a afirmat că Rusia a dat greș în încercarea de a submina decizia FMI.

Miliardul de dolari de la Fond deschide calea unor garanții ale SUA pentru un alt împrumut de un miliard de dolari și pentru un credit de 600 de milioane de euro de la Uniunea Europeană, a mai spus președintele.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Ne furau banii, își cumpărau case și mașini de câteva sute de mii de dolari. Lor nu le pasă deloc de oameni, vor fura totul!”

2 Războiul intern din PSD / Jocurile de culise

3 CTP vede o lovitură de stat și îl compară pe Nicușor Dan cu Popa Prostu’

4 Ruptură în PSD. Grindeanu îi cere Victoriei Stoiciu să plece și din Parlament. Reacția senatoarei

5 „Nu votez moțiunea împotriva celui mai competent premier de la Revoluție până acum”