FMI: Politicile protecționiste din SUA vor afecta negativ economia

FMI: Politicile protecționiste din SUA vor afecta negativ economia

Politicile protecționiste ale noii administrații din SUA vor avea probabil un impact negativ asupra economiei, eclipsând orice efecte pozitive ale măsurilor de stimulare, a afirmat vineri directorul general al Fondului Monetar Internațional (FMI), Christine Lagarde, la o dezbatere organizată în cadrul Forumului de la Davos, transmit Reuters și DPA.

"Per total, probabil că nu vor avea consecințe pozitive", a apreciat șeful FMI.

În timpul campaniei electorale, Trump a promis reduceri de taxe și majorarea cheltuielilor în infrastructură.

Previziunile de creștere ale economiei SUA în acest an au fost îmbunătățite datorită planificatelor reforme din sectorul fiscal și a măsurilor de stimulare a economiei.

"Întrebarea noastră este cum aceste măsuri fiscale vor fi combinate cu măsuri comerciale care, cel mai probabil, vor avea un impact negativ", a declarat Lagarde.

Potrivit celui mai nou raport "World Economic Outlook", publicat luni de FMI, PIB-ul SUA ar urma să urce cu 2,3% în acest an și cu 2,5% anul viitor, față de un avans de 2,2% și, respectiv, 2,1% previzionat în octombrie.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Corina Caragea, luată prin surprindere în vacanța din Doha: „Te măriți cu mine? Du-te dracu!”

2 CTP critică atitudinea lui Drulă după alegerile din Capitală: schimbare de ton care „dezgustă”

3 Postarea lui Tusk care a aprins X-ul: mesaj direct către Washington, devenit viral în mai puțin de o zi

4 Avertismentul unui politolog / „În Federatia Rusă se înmulțesc semnele unei mobilizări generale mascate”

5 Reuters, despre alegerile din București: „Va exista o schimbare în echilibrul de putere”