Forţele Aeriene Canadiene şi-au încheiat misiunea în România

Ministerul apărării de la Ottawa a anunţat joi încheierea misiunii canadiene de poliţie aeriană în România, transmite Xinhua.

Timp de patru luni, Forţele Aeriene Regale Canadiene au desfăşurat la baza aeriană Mihail Kogălniceanu din judeţul Constanţa cinci avioane CF-18 Hornet şi 135 de militari, care au asigurat misiuni de poliţie aeriană alături de Forţele Aeriene Române, în cadrul Operaţiunii Reassurance a NATO.

Alianţa Nord-Atlantică efectuează operaţiuni de poliţie aeriană colectivă în Europa Centrală şi de Est din 2014, într-un sistem prin rotaţie, în cadrul căruia aviaţia canadiană a mai participat la misiuni în România în 2014 şi 2017. Militarii canadieni desfăşuraţi începând de anul trecut urmează să fie repatriaţi în cursul lunii ianuarie. AGERPRES


populare
astăzi

1 Urmează Bolojan?

2 REVOLTĂTOR Comisia Europeană cere extinderea contribuției CASS asupra pensiilor pentru a face rost de bani pentru salariile bugetarilor!

3 Întârzierea la A0 Nord / Lotul 3, finalizat abia în septembrie, ține blocat și Lotul 4

4 Înalt oficial al Guvernului Bolojan, pus sub acuzare de DNA

5 Peste 60.000 de persoane au stabilit un record la Mogoșoaia: cel mai mare festival familial din Europa de Est