Fostul primar Gheorghe Nichita, condamnat la 4 ani închisoare cu executare

Fostul primar Gheorghe Nichita, condamnat la 4 ani închisoare cu executare

Gheorghe Nichita, fost primar al municipiului Iași, a fost condamnat luni de Tribunalul București la 4 ani închisoare cu executare pentru luare de mită.

În același dosar, omul de afaceri Tiberiu Urdăreanu a fost condamnat la 8 luni închisoare cu suspendare pentru dare de mită.

De asemenea, instanța a dispus confiscarea sumei de 71.214 lei de la Gheorghe Nichita, bani primiți ca mită de fostul primar.

Decizia nu este definitivă.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Acestea sunt concluziile mele după ce m-am mutat într-unul dintre cele mai bogate state din America lui Trump”

2 Cum cade Groenlanda

3 O profesoară din Spania, șocată de ce a găsit în școlile din România: „Mi-au spus că sunt o comunistă. De neconceput”

4 VIDEO România văzută de la Washington. Un interviu-bombă care pune oglinda în fața Bucureștiului

5 Un articol care dă fiori / De ce este perfect plauzibil ca judecătorul Dacian Dragoș să fie „extras” din componența CCR, dar Mihai Busuioc să rămână