Fotbal - CM 2018: Arbitrii asistenţi nu vor semnaliza poziţiile de ofsaid la limită

Fotbal - CM 2018: Arbitrii asistenţi nu vor semnaliza poziţiile de ofsaid la limită

Arbitrii asistenţi de la Cupa Mondială de fotbal 2018 din Rusia nu vor semnaliza poziţiile de ofsaid la limită, pentru a lăsa decizia corectă pentru sistemul de arbitraj video (VAR), a declarat Pierluigi Collina, preşedintele comisiei de arbitri a FIFA, citat de BBC.

Sistemul VAR, de asistenţă video pentru arbitru, va fi utilizat în premieră la CM 2018 din Rusia.

''Dacă veţi vedea arbitri asistenţi că nu flutură steagul, nu este pentru că face greşeli. Este pentru că respectă indicaţia de ţine steagul jos, a declarat Collina într-o conferinţă de presă. Li s-a spus să nu semnalizeze atunci când este un ofsaid la limită, care poate declanşa un atac periculos sau o fază de gol, pentru că dacă ridică steagul, atunci totul s-a terminat. Dacă asistentul ţine steagul jos, faza curge şi poate se înscrie un gol, atunci avem şansa de a utiliza tehnologie pentru a revedea golul''.

Arbitrii asistenţi video care vor urmări fazele în reluare vor fi localizaţi la Moscova şi vor putea fi solicitaţi de pe cele 12 stadioane pe care vor avea loc meciurile. Aceşti arbitri vor avea la dispoziţie imagini provenite de la 35 de camere, 33 dintre ele destinate transmisiei TV, iar două vor fi dedicate identificării ofsaidurilor.

Cazurile în care arbitrul va putea recurge la acest ajutor tehnologic rămân validarea sau nu a unui gol, atribuirea sau nu a unui cartonaş roşu, analizarea unei acţiuni care poate determina acordarea unui penalty şi corectarea unei erori de identificare a unui jucător sancţionat.
AGERPRES/(autor: Teodor Ciobanu, editor: Mihai Ţenea, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 DOCUMENT „Nicușor Dan a obținut 12 milioane de euro în cea mai strălucită afacere politică din istoria României”

2 Dezvăluiri cutremurătoare! / „Evaziune de peste 5 miliarde de lei pe an” / Scrisoarea integrală a „Grupului vameșilor care s-au săturat”

3 BREAKING Bolojan a încasat în 2007 echivalentul a 71 de salarii medii lunare ca membru al Comitetului Interministerial de Finanţări, Garanţii şi Asigu…

4 VIDEO Clip viral cu Iliescu la liftul înspre Rai...

5 BREAKING „De ce să sufere toată România din cauza celor 1.000 de șmecheri?” / Iancu Guda a publicat lista cu cei mai mari 1000 de datornici la stat