Fotbal - CM 2018: Columbianul Carlos Sanchez a primit primul cartonaş roşu la Mondial

Mijlocaşul columbian Carlos Sanchez a devenit primul jucător de la Cupa Mondială de fotbal din Rusia eliminat din cauza unui cartonaş roşu, sancţiune care a fost acompaniată şi de un penalty în favoarea Japoniei, transformat de Shinji Kagawa în minutul 6, relatează AFP.

Carlos Sanchez a fost sancţionat cu cartonaşul roşu pentru un henţ în careu în minutul 4, la o fază iminentă de gol.

Până acum, aproape jumătate din golurile marcate la CM 2018, 16 din 33, au fost marcate din faze fixe, conform datelor statistice. Şapte goluri au fost marcate din penalty, 6 din lovituri indirecte sau cornere şi 3 din lovituri libere.

Procentul este mult mai ridicat comparativ cu cel din campionatele Germaniei (35%) şi al Franţei (23%), date ca exemplu de AFP.
AGERPRES/(autor: Teodor Ciobanu, editor: Mihai Ţenea, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor