Fotbal - La Liga: Real Madrid, învinsă acasă de nou-promovata Cadiz

Campioana Spaniei la fotbal, Real Madrid, a fost învinsă acasă de nou-promovata Cadiz, cu 1-0, sâmbătă, într-un meci din etapa a 6-a.

Unicul gol a fost reuşit de Anthony Lozano în minutul 16. Antrenorul lui Real, Zinedine Zidane, a făcut patru schimbări la pauză, înlocuindu-i pe Sergio Ramos, Luka Modric, Isco şi Lucas Vazquez.

Tot sâmbătă, Sevilla FC a suferit primul eşec din actualul campionat, 0-1 la Granada. Golul a venit târziu, în minutul 82, şi a purtat semnătura lui Yangel Herrera. Deţinătoarea Europa League a evoluat o repriză întreagă în inferioritate numerică, după eliminarea lui Joan Jordan (45+4).

Atletico Madrid a învins-o cu 2-0 în deplasare pe Celta Vigo, graţie golurilor lui Luis Suarez (6) şi Yannick Carrasco (90+5).

Real Madrid rămâne provizoriu lider, cu 10 puncte după 5 meciuri, urmată chiar de Cadiz, 10 p (6 j), Granada, 10 p (5 j), Betis Sevilla, 9 p (5 j), Atletico Madrid, 8 p (4 j), Real Sociedad, 8 p (5 j), Villarreal, 8 p (5 j) etc.
AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Alexandru Cojocaru)

4 „Dacă voiai să câștigi nu era suficient doar să-ți petreci câteva ore cu un bărbat”

5 AUDIO Numele lui Coldea, într-un nou scandal. Anca Alexandrescu a difuzat înregistrări depuse la DNA