Fotbal - Liga I: ASA Târgu Mureș - Pandurii Târgu Jiu 0-1

Pandurii Târgu Jiu a învins-o în deplasare pe vicecampioana ASA Târgu Mureș, cu scorul de 1-0 (1-0), vineri seara, în primul meci din etapa a 24-a a Ligii I de fotbal.

Unicul gol al partidei a fost reușit de Cristian Săpunaru (45+2 — penalty), după ce portarul Eduard Stăncioiu l-a faultat pe fostul său coechipier Ioan Hora. Hora nu a mai putut continua meciul și a fost înlocuit în minutul 47 cu Wellington.

La ASA a intrat în minutul 48 atacantul Adrian Mutu, în locul lui Laurențiu Buș.

Meciul a fost unul de nivel modest, cu multe întreruperi și doar câteva ocazii de gol, toate în repriza secundă.

Liviu Antal (Pandurii) a ratat șutul din poziție bună, în marginea careului echipei gazdă (59), la singura oportunitate a gorjenilor.

ASA, care nu a putut conta în acest meci pe atacantul George Țucudean, căruia nu i-a sosit ''cartea verde'', a avut șanse de gol prin Ousmane N'Doye (66), cu un șut din drop, Gabriel Mureșan (81), din lovitură liberă, și Adrian Mutu (84), tot din lovitură liberă de la 17 metri, însă portarul Răzvan Stanca a fost de fiecare dată la post.

Edi Iordănescu, antrenorul echipei Pandurii, a urmărit meciul din tribună, el fiind suspendat.

Pandurii a obținut prima sa victorie pe terenul echipei ASA.

ASA Târgu Mureș — Pandurii Târgu Jiu 0-1 (0-1), stadion "Trans-Sil" — Tg. Mureș
A marcat: Cristian Săpunaru (45+2 — penalty).
Arbitru: Pavel Cristian Balaj (Baia Mare); arbitri asistenți: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Ovidiu Artene (Vaslui); arbitru de rezervă: Horațiu Mircea Feșnic (Cluj-Napoca)
Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca) — CCA, Eduard Alexandru (Ploiești) — LPF

AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Alexandra Cruceru)

3 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...