Fotbal - Liga I: Astra Giurgiu - CS Universitatea Craiova 0-0, în play-off

Astra Giurgiu a terminat la egalitate cu CS Universitatea Craiova, scor 0-0, sâmbătă seară, pe teren propriu, într-un meci din prima etapă a fazei play-off a Ligii I de fotbal.

Astra a încheiat astfel seria de opt victorii consecutive în campionat, dar rămâne neînvinsă de nouă etape.

Oaspeții au fost mai periculoși în prima repriză, când au ratat prin Andrei Ivan (singur cu portarul Lung jr), Nicușor Bancu și Alex Băluță, Astra având o singură ocazie, prin Filipe Teixeira. Campioana a dominat repriza a doua și a ratat o situație mare prin Takayuki Seto.

În sezonul regulat, cele două echipe și-au împărțit victoriile, fiecare câștigând pe terenul adversarei.

Echipa din Bănie a obținut primul său punct în ultimele trei deplasări.

AFC Astra Giurgiu — CS Universitatea Craiova 0-0, stadion "Marin Anastasovici" — Giurgiu
Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad); arbitri asistenți: Octavian Șovre (Oradea), Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava); arbitru de rezervă: Iulian Dima (București)
Observatori: Eduard Dumitrescu (Pitești) — CCA, Eduard Alexandru (București) — LPF

AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Evelin Ceciu)

2 Document secret rusesc obținut de Washington Post

3 Misterioasa navă iraniană care s-a întors ieri, subit, după trei ani, acasă

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia