Fotbal - Liga I: Astra Giurgiu - FC Botoșani 3-0

Fotbal - Liga I: Astra Giurgiu - FC Botoșani 3-0

Astra Giurgiu a învins-o pe FC Botoșani cu scorul de 3-0 (0-0), luni seara, pe teren propriu, în ultimul meci din etapa a 26-a a Ligii I de fotbal și din sezonul regulat.

Campioana s-a impus prin golurile marcate de Constantin Budescu (foto), din lovitură liberă din colțul careului de 16 metri (55), Claudiu Belu-Iordache (76), cu un șut de la circa 24 de metri, și Sergiu Buș (85), din poziție de unu la unu cu portarul.

Sergiu Buș, care a jucat luni seara împotriva fratelui său mai mare Laurențiu (FC Botoșani), a marcat primul său gol oficial în tricoul Astrei.

Astra a ajuns la opt victorii consecutive, un record pentru club.

FC Botoșani a obținut un singur punct în ultimele opt deplasări.

Astra încheie sezonul regulat pe locul al treilea, astfel că în prima etapă din play-off vor avea loc meciurile FC Viitorul — Dinamo, Steaua — CFR Cluj și Astra — CS Universitatea Craiova.

AFC Astra Giurgiu — FC Botoșani 3-0 (0-0), stadion ''Marin Anastasovici'' — Giurgiu
Au marcat: Constantin Budescu (55), Claudiu Belu-Iordache (76), Sergiu Buș (85).
Arbitru: Marcel Bîrsan (București); arbitru de rezervă: Ovidiu Artene (Vaslui), Dragoș Mihai Iliescu (Craiova); arbitru de rezervă: Marian Balaci (Drobeta-Turnu Severin)
Observatori: Cristian Nica (Ploiești) — CCA, Imilian Șerbănică (Bragadiru) — LPF

AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Evelin Ceciu)


populare
astăzi

1 Nu mai sunt bani? / Mica Recalculare a pensiilor, în ritm de melc. Doar 65.000 de decizii emise, sub 10%. Ce probleme sunt?

2 Țara care ar sări prima în ajutorul României dacă am fi atacați. Istoric: „Un vecin bun e mai valoros ca un frate aflat departe”

3 Începe „curățenia” în companiile de stat. Vicepremierul Oana Gheorghiu va coordona reforma, iar „lista neagră” va fi aprobată joi

4 „Eu cred că tu nu ai orgasm” / O investigație despre un grup de medici români care promite femeilor plăcere și „recăpătarea încrederii” prin „rejuvenare…

5 Impozitul pe mașini, în funcție de capacitatea motorului, dar și de norma de poluare. Autoturismele pentru care taxele ar putea scădea