Fotbal - Liga I: Astra Giurgiu - FCSB 3-2, în play-off

Fotbal - Liga I: Astra Giurgiu - FCSB 3-2, în play-off

Astra Giurgiu a învins-o pe FCSB cu scorul de 3-2 (1-2), luni seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 5-a a fazei play-off a Ligii I de fotbal.

FCSB a condus cu 2-0, prin golurile marcate de Ovidiu Popescu (18) şi Dennis Man (29), dar Astra a avut o revenire formidabilă şi a obţinut victoria, una care o scoate practic pe echipa antrenată de Bogdan Vintilă din lupta pentru titlu.

Dennis Alibec (36) a redus din diferenţă cu capul, l-a servit pe japonezul Takayuki Seto (52) pentru golul egalării şi a marcat golul victoriei (80). Ambele goluri ale lui Alibec au venit din centrări ale muntenegreanului Risto Radunovic.

Vicecampioana a ratat ocazii mari de gol prin Olimpiu Moruţan (6), Dennis Man (6, 59), Adrian Petre (10), Cristian Dumitru (68) şi Florin Tănase (90+4).

Astra a mai avut şi ea situaţii bune de a marca, prin Constantin Budescu (38), Alibec (51) şi Mihai Răduţ (75).

Astra a urcat pe locul al treilea după acest succes.

FCSB are o singură victorie în campionat în ultimele 9 etape, patru egaluri şi patru eşecuri.

În sezonul regulat, Astra a învins-o pe FCSB în ambele partide, cu 2-1 acasă şi 3-1 în deplasare.

AFC Astra Giurgiu - FCSB 3-2 (1-2), Stadion ''Marin Anastasovici'' - Giurgiu
Au marcat: Dennis Alibec (36, 80), Takayuki Seto (52), respectiv Ovidiu Popescu (18), Dennis Man (29).
Arbitru: Cătălin Popa (Piteşti); arbitri asistenţi: Daniel Mitruţi (Craiova), Stelian Slabu (Braşov); arbitru de rezervă: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti)
Observator: Adrian Vidan (Bucureşti) - CCA
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)


populare
astăzi

1 BREAKING General american / „Forțele NATO ar putea captura regiunea puternic fortificată Kaliningrad a Rusiei într-un interval de timp de care nu s-a m…

2 Cine e Mihaela Rădulescu? / Speculațiile presei din Italia

3 VIDEO Schemă mai tâmpă de furt nu există / Cele 30 de mașini de la cancelaria premierului au avut consum mediu de 20 litri / 100 km

4 BREAKING Președintele României, declarații dure despre serviciile secrete într-o publicație germană

5 Uite un articol care chiar merită citit despre „Baronii Hranei”