Fotbal - Liga I: Concordia Chiajna - Poli Iaşi 3-6

Poli Iaşi a învins-o pe Concordia Chiajna cu neverosimilul scor de 6-3 (2-1), vineri seara, în deplasare, în primul meci din etapa a 20-a a Ligii I de fotbal.

Pe o ninsoare insistentă, oaspeţii conduceau după zece minute cu 2-0, prin golurile înscrise de Andrei Cristea (4) şi Moussa Sanoh (8). Concordia a redus din diferenţă, graţie golului marcat de Andrei Marc (21), iar la pauză oaspeţii aveau avantaj minim, 1-2.

Poli Iaşi a marcat de trei ori în zece minute după pauză şi s-a desprins la un categoric 5-1, după golurile semnate de Dylan Flores (48), Moussa Sanoh (55) şi Andrei Cristea (57).

Concordia a revenit în meci după golurile marcate de fundaşii Andrei Marc (21) şi Alexandru Albu (67), dar nu a reuşit să se apropie mai mult, capverdianul Platini (90+1) marcând ultimul gol al partidei.

Acesta a fost ultimul meci din cariera arbitrului Alexandru Tudor (47 ani).

Poli Iaşi a învins în tur cu 3-0.

Poli Iaşi e la a treia victorie consecutivă şi e neînvinsă de patru etape.

Concordia a pierdut ultimele cinci meciuri de campionat, ilfovenii având acum nouă meciuri la rând fără victorie, trei egaluri şi şase eşecuri.

CS Concordia Chiajna - CSM Politehnica Iaşi 3-6 (1-2), Stadionul Concordia - Chiajna
Au marcat: Andrei Marc (21, 64), Alexandru Albu (67), respectiv Andrei Cristea (4, 57), Moussa Sanoh (8, 55), Dylan Flores (48), Luis Carlos Almada Soares ''Platini'' (90+1).
Arbitru: Alexandru Tudor (Bucureşti); arbitri asistenţi: Iulian Radu (Bucureşti), Florin Păunescu (Râmnicu Vâlcea); arbitru de rezervă: Marian Barbu (Făgăraş)
Observatori: Alexandru Deaconu (Bucureşti) - CCA, Mircea Călin (Bucureşti) - LPF
AGERPRES (AS/editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

Sursa foto: FC Politehnica Ias i/Facebook.com