Fotbal - Liga I: CS Universitatea Craiova - Dinamo 2-1

CS Universitatea Craiova a învins-o pe Dinamo București cu scorul de 2-1 (0-0), luni seara, la Drobeta-Turnu Severin, în ultimul meci din etapa a 12-a a Ligii I de fotbal.

Craiovenii s-au impus prin golurile marcate de Andrei Ivan (55), cu un șut-centrare deviat de Sergiu Hanca, și de Marius Briceag (71), de asemenea, cu un șut-centrare. Pentru Dinamo a înscris Sergiu Hanca (62).

Universitatea a avut și o bară, prin brazilianul Madson (66). Sud-americanul, intrat pe gazon în minutul 56, a părăsit terenul în minutul 75, din cauza unei accidentări.

Echipa din Bănie își păstrează locul al doilea în clasament după această victorie. Pentru Dinamo a fost primul meci cu Adrian Mutu în postura de manager general.

Universitatea nu a pierdut niciun meci acasă în acest sezon și are un singur eșec în ultimele șapte etape (patru victorii, două egaluri).

Dinamo nu are nicio victorie în ultimele patru etape și un singur succes în opt etape (trei egaluri și trei eșecuri).

CS Universitatea Craiova — FC Dinamo București 2-1 (0-0), Stadion "Municipal" — Drobeta-Turnu Severin
Au marcat: Andrei Ivan (55), Marius Briceag (71), respectiv Sergiu Hanca (62).
Arbitru: Pavel Cristian Balaj (Baia Mare); arbitri asistenți: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), Miclos Istvan Nagy (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Iulian Călin (Ștefănești/Argeș)
Observatori: Ioan Onicaș (Zalău) — CCA, Octavian Goga (Brașov) — LPF

AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Ada Vîlceanu)

2 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!