Fotbal - Liga I: FC Botoşani - Rapid 0-2

Rapid Bucureşti a învins-o pe FC Botoşani cu scorul de 2-0 (0-0), duminică seara, în deplasare, într-o partidă din etapa a şasea a Ligii I de fotbal.

Rapid a dat lovitura în ultimele zece minute de joc, marcând prin marocanii Younes Bnou Marzouk (84), din centrarea lui Rareş Ilie, şi Saifeddine Alami (90+2), din pasa lui Marzouk. Ambii marocani sunt la primele goluri marcate în Liga I.

FC Botoşani a dominat jocul şi a ratat ocazii mari de gol prin Bogdan Racoviţan (6), Mihai Roman (31, 48), Realdo Fili (31) şi Petar Petkovski (63).

Giuleştenii au avut până la deschiderea scorului o singură mare ocazie, ratată de Claudiu Belu (55).

Gazdele puteau rămâne în zece oameni din finalul primei reprize, când Alin Şeroni (45) nu a primit al doilea cartonaş galben la un fault dur asupra lui Adrian Bălan.

FC Botoşani a suferit prima sa înfrângere din acest sezon.

Nou-promovata Rapid rămâne neînvinsă în acest debut de sezon (cinci victorii, un egal), fiind şi singura echipă fără gol primit.

AFC Botoşani - FC Rapid Bucureşti 0-2 (0-0), Stadion Municipal - Botoşani
Au marcat: Younes Bnou Marzouk (84), Saifeddine Alami (90+2).
Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi: Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti), Ciprian Florin Danşa (Satu Mare); arbitru de rezervă: Bogdan Dumitrache (Bucureşti)
Observatori: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe) - CCA, Marin Petrache (Săbăreni/Giurgiu) - LPF
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

Sursa foto: FC Rapid 1923 /Facebook

2 Bilanțul după trei luni al noului comandant al Forțelor Armate Ucrainene: Armata lui Putin sângerează din greu, dar câștigă încă teren

4 „A fost așa toată durata zborului de patru ore”

5 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu