Fotbal - Liga I: FC Viitorul - ACS Poli Timișoara 5-0

FC Viitorul Constanța a surclasat-o pe ACS Poli Timișoara cu scorul de 5-0 (4-0), sâmbătă, la Ovidiu, într-un meci din etapa a 25-a a Ligii I de fotbal.

Vlad Morar a reușit un hat-trick în decurs de 20 de minute (11, 22, 30) și a pasat decisiv la golul marcat de Aurelian Chițu (35), care a reușit, la rândul său, un assist pentru Florinel Coman (55), intrat la pauză.

Poli a încheiat meciul în zece oameni, după ce căpitanul Andrei Artean a primit al doilea cartonaș galben (90), pentru un fault la mijlocul terenului.

Liderul mai putea marca, dar arbitrul Marius Avram nu a acordat un penalty în prelungiri (90+1), pentru o intervenție asupra lui Cristian Ganea în careul oaspeților.

Echipa antrenată de Gheorghe Hagi mai are nevoie de un singur punct pentru a terminat sezonul regulat pe primul loc.

FC Viitorul a reușit cea mai clară victorie a sa în acest campionat. Poli câștigase în tur cu 1-0.

Poli a mai pierdut cu 0-5 în acest campionat, în prima etapă, acasă, cu FC Botoșani.

FC Viitorul Constanța — ACS Poli Timișoara 5-0 (4-0), Academia Gheorghe Hagi — Stadion "Central" — Ovidiu

Au marcat: Vlad Morar (11, 22, 30), Aurelian Chițu (35), Florinel Coman (55).
Cartonaș roșu: Andrei Artean (ACS Poli, 90).
Arbitru: Marius Avram; arbitri asistenți: Andrei Constantinescu, Vlad Bârleanu (toți din București); arbitru de rezervă: Ionuț Coza (Cernica/Ilfov)
Observatori: Stan Prodan (Alexandria) — CCA, Paul Mincu (București) — LPF

AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Irina Giurgiu)