Fotbal - Liga I: FC Viitorul Constanţa - UTA Arad 1-1

FC Viitorul Constanţa a remizat acasă cu UTA Arad, scor 1-1, într-un meci disputat sâmbătă în prima etapă a Ligii I de fotbal, ediţia 2020-2021.

Gabriel Iancu le-a adus pe gazde în avantaj în minutul 43, când a transformat un penalty comis de Alexandru Albu. Valentin Buhăcianu a egalat în ultimul minut regulamentar al primei reprize, valorificând o centrare a aceluiaşi Albu.

Viitorul nu a reuşit să câştige, deşi a dominat clar, a avut o posesie mult mai bună şi a ratat o serie de ocazii, cea mai clară fiind a lui Virgil Ghiţă, în minutul 61.

Meciul a consemnat debutul spaniolului Ruben de la Barrera pe banca tehnică a Viitorului, dar şi revenirea echipei arădene pe prima scenă a fotbalului românesc după 12 ani.

Datorită temperaturii ridicate, meciul a fost întrerupt de mai multe ori, pentru ca jucătorii să se poată hidrata.

FC Viitorul Constanţa - UTA Arad 1-1 (1-1), Academia Hagi - Stadion Central - Ovidiu
Au marcat: Gabriel Iancu (43 - penalty), respectiv Valentin Buhăcianu (45)
Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi: Bogdan Gheorghe (Bucureşti), Ferencz Tunyogi (Zalău); arbitru de rezervă: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi)
Observator: Alexandru Deaconu (Bucureşti) - CCA
AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Simona Aruştei)

Sursa foto: Viitorul FC / Facebook