Fotbal - Liga I: FCSB - Academica Clinceni 2-2, în play-off

FCSB a terminat la egalitate cu Academica Clinceni, 2-2 (1-2), luni seara, pe teren propriu, la Giurgiu, într-un meci din etapa a 7-a a fazei play-off a Ligii I de fotbal.

FCSB a deschis scorul prin Darius Olaru (20), dar ilfovenii au întors rezultatul până la pauză, prin golurile înscrise de Andrei Cordea (27) şi de Raul Rusescu (36), fost jucător al roş-albaştrilor.

Echipa antrenată de Anton Petrea a reuşit egalarea după pauză, prin Florin Tănase (56 - penalty), după ce lovitura de pedeapsă s-a repetat, portarul Andrei Ureche apărând iniţial şutul lui Tănase.

Oaspeţii au ratat prin Adrian Popa (65), un alt fost jucător la FCSB.

FCSB a ratat ocazii mari de a obţine victoria pe final, prin Risto Radunovic (87), Răzvan Oaidă (90+1) şi Florin Tănase (90+2).

FCSB ar fi urcat pe primul loc dacă o învingea pe Academica.

FCSB are o singură victorie în ultimele cinci etape, două egaluri şi două eşecuri.

În sezonul regular, cele două echipe şi-au împărţit victoriile, FCSB câştigând în deplasare cu 2-0, iar Academica la Bucureşti, cu 1-0. În turul play-off-ului, FCSB s-a impus cu 2-0.

FCSB - FC Academica Clinceni 2-2 (1-2), Stadion "Marin Anastasovici" - Giurgiu
Au marcat: Darius Olaru (20), Florin Tănase (56 - penalty), respectiv Andrei Cordea (27), Raul Rusescu (36).
Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti); arbitri asistenţi: Bogdan Gheorghe (Bucureşti), Marius Badea (Râmnicu Vâlcea); arbitru de rezervă: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova)
Observatori: Vasile Bratu (Slobozia) - CCA, Paul Alexandru Mincu (Bucureşti) - LPF
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)