Fotbal - Liga I: Gaz Metan Mediaş - Astra Giurgiu 2-1, în play-out

Gaz Metan Mediaş a învins-o pe Astra Giurgiu cu scorul de 2-1 (0-0), sâmbătă, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a opta a fazei play-out a Ligii I de fotbal.

După o primă repriză ternă, în care Astra a rămas în zece oameni, Ljuban Crepulja primind al doilea cartonaş galben (41), giurgiuvenii au dominat repriza secundă şi ş-au creat mai multe ocazii de gol, însă au pierdut.

Gaz Metan a deschis scorul prin Ovidiu Horşia (60), la patru minute după introducerea sa pe gazon, evitând marcajul lui Daniel Graovac la centrarea lui Mihai Butean.

Astra a ratat ocazii prin Mihai Răduţ (76), Mattia Montini (88) şi Valerică Găman (83 - bară), reuşind egalarea prin italianul Montini (89), din centrarea lui David Bruno. Şi ultimul gol al meciului s-a marcat tot cu capul, Vlad Morar (90+1) punctând la centrarea lui Horşia.

Astra are patru înfrângeri şi un egal în ultimele cinci etape.

Gaz Metan e neînvinsă de cinci etape, în care are trei victorii şi două egaluri.

În sezonul regular, Astra s-a impus cu 3-0 acasă, iar meciul de la Mediaş s-a încheiat nedecis, 0-0.

CS Gaz Metan Mediaş - AFC Astra Giurgiu 2-1 (0-0), Stadion Gaz Metan - Mediaş
Au marcat: Ovidiu Horşia (60), Vlad Morar (90+1), respectiv Mattia Montini (89).
Cartonaş roşu: Ljuban Crepulja (Astra) 41.
Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş); arbitri asistenţi: Radu Adrian Ghinguleac (Bucureşti), Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava); arbitru de rezervă: Szabolcs Kovacs (Carei)
Observatori: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Marcel Vasile (Bucureşti) - LPF
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Anda Badea)