Fotbal - Liga I: Gaz Metan Mediaș - CSM Poli Iași 2-1

Gaz Metan Mediaș a învins pe teren propriu echipa CSM Poli Iași, scor 2-1 (0-0), vineri, în primul meci din etapa a 15-a a Ligii I de fotbal.

Gaz Metan a avut o evoluție mai slabă decât în partidele cu Steaua și CS Universitatea Craiova și s-a văzut condusă după golul fundașului Marius Mihalache, care a profitat de greșeala portarului Pleșca, în startul reprizei secunde (minutul 47). Egalitatea a fost restabilită în minutul 74 de atacantul Mircea Axente, introdus inspirat de Cristian Pustai.

Golul victoriei a fost semnat în ultimul minut al timpului regulamentar de un alt fundaș, Jasmin Trtovac, după o minge întoarsă de Azdren Llulaku.

Gaz Metan are acum 26 de puncte și a urcat provizoriu pe locul 3. CSM Poli Iași, cu 12 puncte, se află pe poziția a 12-a.

Ieșenii au pierdut ultimele șase partide de campionat, marcând doar două goluri. Echipa a fost antrenată de Eugen Neagoe în ultimele patru etape.

Gaz Metan Mediaș — CSM Poli Iași 2-1 (0-0), Stadion Gaz Metan — Mediaș

Au marcat: Mircea Axente (74), Jasmin Trtovac (90), respectiv Marius Mihalache (47)

Arbitru: Iulian Călin (Ștefănești); arbitri asistenți: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), Bogdan VelicuVelicu (București) ; arbitru de rezervă: Robert George Dumitru (Sfântu Gheorghe)

Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) — CCA, Romulus Chihaia (București) — LPF

AGERPRES (AS/autor: Mircea Lazaroniu; editor: Adrian Drăguț, editor online: Anda Badea)

5 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia