Fotbal - Liga I: Gaz Metan Mediaș - FC Voluntari 4-1, în play-out

Gaz Metan Mediaș a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 4-1 (0-0), vineri, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 10-a a fazei play-out a Ligii I de fotbal.

Toate golurile s-au marcat în repriza secundă, gazdele tranșând soarta partidei în decurs de zece minute, în care au punctat de trei ori. Eric de Oliveira (51, 61) și Alexandru Buziuc (55, 83) au reușit duble, pentru oaspeți marcând Ionuț Buzean (68, autogol). Eric a înscris al doilea gol din lovitură liberă.

Gaz Metan a pus capăt unei serii de cinci meciuri fără înfrângere a ilfovenilor (patru victorii, un egal). Medieșenii au câștigat din nou după trei etape, în care au înregistrat un eșec și două egaluri.

Tânărul arbitru Florin Andrei (Târgu Mureș) a condus primul său meci de Liga I.

CS Gaz Metan Mediaș — FC Voluntari 4-1 (0-0), stadion "Gaz Metan" — Mediaș
Au marcat: Eric de Oliveira (51, 61), Alexandru Buziuc (55, 83), respectiv Ionuț Buzean (68, autogol).
Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureș); arbitri asistenți: Miclos Istvan Nagy (Cluj-Napoca), Gabriel Sabin Stroe (Pitești); arbitru de rezervă: Cătălin Popa (Pitești)
Observatori: Cristian Nica (Ploiești) — CCA, Octavian Goga (Brașov) — LPF

AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Ada Vîlceanu)

2 Document secret rusesc obținut de Washington Post

3 Misterioasa navă iraniană care s-a întors ieri, subit, după trei ani, acasă

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia