Fotbal - Liga I: Universitatea Craiova a debutat cu dreptul în play-off, 3-0 cu FC Argeş

Universitatea Craiova a început cu dreptul faza play-off a Ligii I de fotbal, printr-o victorie la scor de forfait cu FC Argeş, 3-0 (1-0), vineri seara, pe teren propriu.

Universitatea, care a avut o primă repriză foarte bună, a deschis scorul prin brazilianul Gustavo (22), care a trimis în plasă mingea aşezată de Andrei Ivan la centrarea lui Bogdan Vătăjelu.

Echipa antrenată de Laurenţiu Reghecampf a ratat şi alte ocazii mari, printre ele având şi o bară (Jovan Markovic - min. 26).

Universitatea s-a desprins târziu, marcând de două ori într-un interval de trei minute, prin Ante Roguljic (82) şi Ştefan Baiaram (84). Desprinderea a fost facilitată de eliminarea lui Iasmin Latovlevici (71), care a luat două cartonaşe galbene în decurs de două minute, furios după o ciocnire cu Gustavo.

Roguljic a marcat de ziua lui, croatul împlinind vineri 26 de ani.

Lovitura de start a meciului a fost dată de Constantin Mincă, fost jucător al Universităţii în perioada 1965-1972, în care a adunat 114 partide.

Universitatea e neînvinsă de opt etape şi are şapte victorii consecutive, ultimele patru fără gol primit.

FC Argeş venea după şapte etape consecutive fără eşec, cinci victorii şi două egaluri.

În sezonul regulat, cele două echipe şi-au împărţit victoriile, Universitatea învingând cu 1-0 la Craiova, iar FC Argeş cu 3-2 la Piteşti.

Universitatea Craiova - FC Argeş 3-0 (1-0), Stadion ''Ion Oblemenco'' - Craiova
Au marcat: Gustavo Di Mauro Vagenin (22), Ante Roguljic (82), Ştefan Baiaram (84).
Cartonaş roşu: Iasmin Latovlevici (FC Argeş, 71).
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), Ovidiu Artene (Vaslui); arbitru de rezervă: Rareş George Vidican (Satu Mare)
Observatori: Alexandru Deaconu (Bucureşti) - CCA, Marcel Vasile (Bucureşti) - LPF
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

Sursa foto: (c) Universitatea Craiova /facebook.com

3 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...