Fotbal: AC Milan, învinsă pe teren propriu de Napoli (0-1) în Serie A

Echipa AC Milan a suferit o nouă înfrângere pe San Siro, înclinându-se la limită în faţa formaţiei SSC Napoli (0-1), în ultimul meci al etapei a 27-a a campionatului de fotbal al Italiei, disputat duminică seara.

Oaspeţii au marcat unicul gol al partidei în debutul reprizei secunde, prin Matteo Politano (49).

Milan nu a putut conta nici în acces joc pe starul său Zlatan Ibrahimovic, aflat în recuperare după accidentare, în timp ce portarul Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la gruparea "rossonera".

Acesta este al patrulea eşec suferit pe teren propriu în 2021 de AC Milan, după cele cu Juventus Torino (1-3), Atalanta Bergamo (0-3) şi Inter Milano (0-3).

Elevii antrenorului Stefano Pioli, ocupanţii primului loc al clasamentului în luna ianuarie, se află acum la nouă puncte în spatele rivalei Inter Milano, care şi-a consolidat poziţia de lider după victoria obţinută pe terenul formaţiei Torino FC (2-1).

Rezultate:
Vineri
Lazio Roma - Crotone 3-1
Au marcat: Milinkovic-Savic (14), Alberto (39), F. Caicedo (84), respectiv Simy (29, 50 - penalty).
Fundaşul Ştefan Radu a fost titular la Lazio, fiind înlocuit în minutul 84.

Atalanta Bergamo - Spezia 3-1
Au marcat: Pasalic (53, 73), Muriel (55), respectiv Roberto Piccoli (81)

Sâmbătă
Sassuolo - Hellas Verona 3-2
Au marcat: Manuel Locatelli (4), Filip Djuricic (51), Hamed Traore (81), respectiv Darko Lazovic (43), Dimarco (79).
Fundaşul Vlad Chiricheş a fost titular la Sassuolo, fiind înlocuit în minutul 87.

Benevento - Fiorentina 1-4
Au marcat: Artur Ioniţă (56), respectiv Dusan Vlahovic (8, 26, 45+1), Eysseric (75).

Genoa - Udinese 1-1
Au marcat: Pandev (8), respectiv De Paul (30 - penalty).

Duminică
Bologna - Sampdoria 3-1
Au marcat: Barrow (27), Svanberg (41), Soriano (70), respectiv Quagliarella (37).

Parma - AS Roma 2-0
Au marcat: Mihăilă (9), Hernani (55 - penalty).
Valentin Mihăilă şi Dennis Man au fost titulari la Parma, primul fiind înlocuit în minutul 82.

Torino - Inter Milano 1-2
Au marcat: Sanabria (70), respectiv Romelu Lukaku (62 - penalty), Lautaro Martinez (85).
Portarul Ionuţ Radu a fost rezervă la Inter.

Cagliari - Juventus Torino 1-3
Au marcat: Giovanni Simeone (61), respectiv Ronaldo (10, 25 - penalty, 32).
Mijlocaşul Răzvan Marin a fost integralist al Cagliari, în timp ce fundaşul Radu Drăguşin a fost rezervă la Juventus.

AC Milan - Napoli 0-1
A marcat: Politano (49).