Fotbal: AC Milan, victorie spectaculoasă în derby-ul cu Juventus Torino

Campioana Italiei, Juventus Torino, a suferit un eşec incredibil pe San Siro, înclinându-se în faţa rivalei AC Milan cu 2-4, după ce a încasat trei goluri în doar şase minute, marţi seara, într-o partidă contând pentru cea de-a 31-a etapă din Serie A.

Juve, liderul clasamentului, a deschis scorul după pauză, în urma unei acţiuni personale a francezului Adrien Rabiot (47), iar apoi şi-a mărit avantajul prin portughezul Cristiano Ronaldo (53), care a ajuns astfel la 26 de reuşite de la debutul actualei ediţii a ligii italiene.

Milanezii au avut însă o revenire spectaculoasă, reuşind să marcheze de trei ori la rând, prin Zlatan Ibrahimovic (62 din penalty), Franck Kessie (66) şi Rafael Leao (67), rezultatul final fiind stabilit de Ante Rebic, în minutul 80.

În ciuda acestui eşec, Juventus îşi păstrează avansul de şapte puncte faţă de ocupanta locului secund, Lazio Roma, care a fost învinsă la rândul ei în deplasare, cu 2-1, de formaţia Lecce.

Au marcat: Khouma Babacar (30) şi Fabio Lucioni (47) pentru gazde, respectiv Felipe Caicedo (5).

Fundaşul român Ştefan Radu a fost titular la Lazio şi a primit un cartonaş galben în minutul 44, fiind înlocuit imediat după pauză. Lecce a ratat şi un penalty prin Mancosu (45+5).

Miercuri sunt programate partidele Fiorentina - Cagliari, Genoa - Napoli, Atalanta - Sampdoria, AS Roma - Parma, Bologna - Sassuolo şi Torino - Brescia, în timp ce joi se vor disputa întâlnirile SPAL Ferrara - Udinese şi Hellas Verona - Inter Milano.