Fotbal: ACS Poli Timișoara, calificată în semifinalele Cupei României după ce a eliminat deținătoarea trofeului

ACS Poli Timișoara s-a calificat neașteptat în semifinalele Cupei României la fotbal, marți seara, după ce a învins-o pe CFR Cluj, deținătoarea trofeului, la loviturile de departajare, cu scorul de 6-5 (0-0 după 120 de minute), pe stadionul ''Dan Păltinișanu''.

Poli, care s-a calificat și în finala Cupei Ligii, s-a impus cu atât mai surprinzător cu cât a jucat în zece oameni din minutul 50, când a fost eliminat Alin Șeroni.

George Alexandru Neagu a transformat lovitura decisivă pentru bănățeni, după ce șutul cu Ciprian Deac a fost apărat de portarul Vasile Curileac, fost jucător al clujenilor în perioada 2006-2010.

Octavian Drăghici, Josip Fucek, Josip Soljic, Cristian Bărbuț, Cristian Scutaru și George Alexandru Neagu au transformat pentru gazde, iar Filipe Nascimento, Tiago Lopes, Tomislav Gomelt, Billel Omrani și Cristian Bud.

De la Poli a ratat Bogdan Străuț, iar de la clujeni au irosit loviturile Ionuț Larie, care a avut o execuție lamentabilă, o scăriță eșuată, și Ciprian Deac.

CFR Cluj și-a creat mult ocazii de gol, având chiar o bară în debutul partidei, prin Ionuț Larie (4). Gomelt (37), Omrani (51, 68, 90+3) și Bud (86, 100) au ratat pentru oaspeți, în timp ce timișorenii au irosit oportunități prin Șeroni (33) și Bărbuț (116).

Bărbuț a marcat un gol în minutul 66, dar a fost anulat în mod eronat pentru ofsaid, după cum s-a putut observa la reluările TV.

Semifinalele sunt programate tur-retur, pe 26 aprilie și 17 mai, iar finala se va juca pe 27 mai.

ACS Poli Timișoara — CFR Cluj 0-0, după prelungiri; 6-5, la loviturile de departajare, stadion ''Dan Păltinișanu'' — Timișoara
Au executat în ordine loviturile de departajare: Filipe Nascimento 0-1 (gol), Octavian Drăghici 1-1 (gol), Tiago Lopes 1-2 (gol), Josip Fucek 2-2 (gol), Tomislav Gomelt 2-3 (gol), Bogdan Străuț 2-3 (ratare — a apărat Mihai Mincă), Ionuț Larie 2-3 (ratare — apără Vasile Curileac), Josip Soljic 3-3 (gol), Billel Omrani 3-4 (gol), Cristian Bărbuț 4-4 (gol), Cristian Bud 4-5 (gol), Cristian Scutaru 5-5 (gol), Ciprian Deac 5-5 (ratare — apără Vasile Curileac), George Alexandru Neagu 6-5 (gol).
Cartonaș roșu: Alin Șeroni (Poli, 50).
Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galați); arbitri asistenți: Marius Nicoară (Drobeta-Turnu Severin), Sebastian Stoianov (Constanța); arbitru de rezervă: Marian Balaci (Drobeta-Turnu Severin)
Observatori: Cornel Sorescu (Pitești) — CCA, Adrian Lucaci (Arad) — FRF

AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)