Fotbal: Acţiunea naţionalei Under-17 a fost anulată după două cazuri pozitive la coronavirus

Federaţia Română de Fotbal a anunţat, miercuri, că acţiunea lotului Under-17, generaţia 2004, nu va mai avea loc după ce au fost depistate doua cazuri pozitive Covid-19 în urma testărilor efectuate.

Reprezentativa pregătită de Daniel Mogoşanu trebuia să dispute o dublă amicală împotriva naţionalei similare a Bulgariei, în perioada 8-11 octombrie.

Tricolorii s-au reunit pe 5 octombrie, iar miercuri ar fi trebuit să plece la Sliven, în Bulgaria. Întreaga acţiune a fost anulată după ce rezultatele a doi dintre jucătorii convocaţi au fost pozitive la cea de a treia testare.

De asemenea, la selecţionata U19 a României, care se afla reunită la Snagov, doi jucători au prezentat simptome Covid-19. Atât ei, cât şi contacţii lor direcţi au fost izolaţi în camere separate. În total, 6 jucători şi doi membri ai staff-ului sunt izolaţi de restul delegaţiei până la sosirea rezultatelor testelor Covid-19. Toată delegaţia va efectua teste joi dimineaţa, a treia testare pentru aceasta acţiune. La primele doua testări toate rezultatele au fost negative.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor