Fotbal american: Sarah Thomas, prima femeie care va arbitra un Super Bowl

Liga profesionistă de fotbal american (NFL) a anunţat că echipa de arbitri pentru viitorul Super Bowl o are în componenţă pe Sarah Thomas, prima femeie care va oficia acest mare eveniment anual al sportului nord-american, informează AFP.

În 2015, Sarah Tomas a devenit prima femeie arbitru cu normă întreagă din NFL, înainte de a deveni, în 2019, prima femeie care oficiază un joc din play-off.

"Sarah Thomas face din nou istorie", a declarat Troy Vincent Sr, un oficial de rang înalt al NFL, care laudă "performanţa de elită" şi "angajamentul faţă de excelenţă" al arbitrei americane.

Cea de-al 55-lea Super Bowl in istoria NFL va avea loc la Tampa (Florida), pe 7 februarie. Campioana en titre, Kansas City Chief, speră să lupte din nou pentru trofeu, însă va trebui să treacă mai întâi de formaţia Buffalo Bills, duminică, în finala conferinţei.
AGERPRES (AS/autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 VIDEO Răsturnare de situație? / „Mai trebuie votată moțiunea de cenzură de marți?" / S-a răzgândit Simion? O nouă țeapă pentru PSD?

2 VIDEO Umbrărescu a adus 5.000 de oameni pe A7, lucrează non-stop și s-a angajat să livreze ceea ce experții consideră imposibil

3 Culisele unui schimb de prizonieri ca în filme. Cine este femeia predată Rusiei la pachet cu trădătorul Bălan

4 Motivul crimei care a îngrozit Elveția: de la viața „perfectă” la buncărul în care o fostă Miss a fost dezmembrată de „soțul perfect”

5 Cea mai seducătoare antrenoare, criticată după ce a leșinat în timpul meciului. Acuzată de prefăcătorie: „De la atâta gesticulat!”