Fotbal: Arsenal a câștigat Supercupa Angliei (Community Shield) în fața lui Chelsea după loviturile de departajare

Arsenal a câștigat Supercupa Angliei la fotbal (Community Shield), care în mod tradițional deschide sezonul, învingând-o pe Chelsea după executarea loviturilor de departajare cu 4-1 (1-1 la finalul timpului regulamentar de joc), duminică pe stadionul Wembley, în fața a 83.325 de spectatori.

Moses a deschis scorul pentru campioana en titre Chelsea imediat după pauză (47). Kolasinac a egalat cu capul în finalul meciului după o lovitură liberă executată de Xhaka (81).

Meciul a fost fără prelungiri, cele două echipe trecând direct la executarea loviturilor de departajare. Portarul Courtois și Morata au ratat loviturile lor pentru Chelsea, în timp ce Walcott, Monreal, Oxlade-Chamberlain și Giroud au reușit execuțiile lor pentru ''tunari''.

Arsenal va începe noul sezon în Premier League vinerea viitoare, cu meciul de pe teren propriu cu Leicester.

AGERPRES (editor: Teodora Oprea, editor online: Daniela Juncu)

2 Document secret rusesc obținut de Washington Post

3 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia