Fotbal: Arsenal a surclasat-o pe Ludogoreț Razgrad cu 6-0, în Liga Campionilor

Formația engleză Arsenal a surclasat-o pe campioana Bulgariei, Ludogoreț Razgrad, cu scorul de 6-0, miercuri, la Londra, în Liga Campionilor la fotbal.

Golurile au fost marcate de Alexis Sanchez (12), Theo Walcott (42), Alex Oxlade-Chamberlain (46) și Mesut Ozil (56, 83, 87). La Ludogoreț, fundașul român Cosmin Moți a fost integralist, în timp ce atacantul Claudiu Keșeru a intrat în minutul 69.

PSG a dispus la scor de forfait de FC Basel, 3-0, dar oaspeții au avut trei bare (Lang, Doumbia, Suchy).

FC Barcelona a dispus cu 4-0 de Manchester City, echipă pregătită de fostul său antrenor, Pep Guardiola, Leo Messi reușind un hat-trick.

Andrei Prepeliță a intrat în minutul 74 pe teren la Rostov, în meciul pierdut cu 0-1 acasă cu Atletico Madrid.

Napoli, cu fundașul român Vlad Chiricheș integralist, a fost învinsă cu 3-2 de Beșiktaș, chiar pe stadionul ''San Paolo''. Pentru Chiricheș a fost doar al doilea său meci din acest sezon, după un joc disputat la finalul lunii august în Serie A.

Doar trei echipe au maximum de puncte, FC Barcelona, Atletico Madrid și Leicester City.

Rezultate:
Marți 18 octombrie
Grupa E
ȚSKA Moscova — AS Monaco 1-1
Au marcat: Lacina Traore 34, respectiv Bernardo Silva 87.

Bayer Leverkusen — Tottenham Hotspur 0-0

Grupa F
Real Madrid — Legia Varșovia 5-1
Au marcat: Gareth Bale 16, Tomasz Jodlowiec (autogol) 20, Marco Asensio 37, Lucas Vazquez 68, Alvaro Morata 84, respectiv Miroslav Radovic 22 — penalty.

Sporting Lisabona — Borussia Dortmund 1-2
Au marcat: Bruno Cesar 67, respectiv Pierre-Emerick Aubameyang 9, Julian Weigl 43.

Grupa G
FC Bruges — FC Porto 1-2
Au marcat: Jelle Vossen 12, respectiv Miguel Layun 68, Andre Silva 90+3 — penalty.

A marcat: Juan Cuadrado 76.
Alexandre Lacazette (Lyon) a ratat un penalty în min. 35.
Cartonaș roșu: Mario Lemina (Juventus) 56.

Miercuri 19 octombrie:
Grupa A
Arsenal Londra — Ludogoreț Razgrad 6-0
Au marcat: Alexis Sanchez 12, Theo Walcott 42, Alex Oxlade-Chamberlain 46, Mesut Ozil 56, 83, 87.

Paris Saint-Germain — FC Basel 3-0
Au marcat: Angel Di Maria 40, Lucas Moura 62, Edinson Cavani 90+3 — penalty.

Grupa B
Dinamo Kiev — Benfica Lisabona 0-2
Au marcat: Eduardo Salvio 9 — penalty, Franco Cervi 55.

SSC Napoli — Beșiktaș Istanbul 2-3
Au marcat: Dries Mertens 30, Manolo Gabbiadini 69 — penalty, respectiv Adriano 13, Vincent Aboubakar 38, 86.
Lorenzo Insigne (Napoli) a ratat un penalty în min. 50.

Grupa C
FC Barcelona — Manchester City 4-0
Au marcat: Lionel Messi 17, 61, 69, Neymar 87.
Neymar a ratat un penalty în min. 87.
Cartonașe roșii: Claudio Bravo (City) 53, Jeremy Mathieu (FC Barcelona) 73.

Celtic Glasgow — Borussia Moenchengladbach 0-2
Au marcat: Lars Stindl 57, Andre Hahn 77.

Grupa D
Bayern Munchen — PSV Eindhoven 4-1
Au marcat: Thomas Muller 13, Joshua Kimmich 21, Robert Lewandowski 59, Arjen Robben 84, respectiv Luciano Narsingh 41.

FC Rostov — Atletico Madrid 0-1
Au marcat: Yannick Ferreira-Carrasco 62.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)