Fotbal: Astra Giurgiu - Sturm Graz 1-1, în meci amical

Campioana României la fotbal, Astra Giurgiu, a încheiat la egalitate, scor 1-1 (1-1), meciul amical pe care l-a susținut miercuri împotriva echipei austriece Sturm Graz.

Sturm, care a încheiat pe locul 5 ultima ediție a campionatului Austriei, a deschis scorul în minutul 7, prin Kristijan Dobras. Egalarea a fost adusă de golul brazilianului Fernando Boldrin din minutul 21.

Al doilea amical al verii pentru Astra s-a jucat în localitatea austriacă Bad Waltersdorf.

Echipa antrenată de Marius Șumudică nu a putut conta pe fotbaliștii care au făcut parte din lotul României pentru EURO 2016, atacantul Denis Alibec și portarul Silviu Lung Jr. Primul are o pauză de 10 zile, pentru a se vedea cum evoluează accidentarea suferită la genunchi, iar al doilea va ajunge săptămâna viitoare sub comanda lui Șumudică, informează site-ul Astrei.

Sâmbătă, campioana României a învins formația georgiană Cihura Sacihere cu scorul de 1-0, într-un meci amical disputat în Slovenia.

AGERPRES (AS/autor: Mircea Lazaroniu; editor: Teodora Oprea, editor online: Irina Giurgiu)