Fotbal: Astra Giurgiu s-a calificat în sferturile Cupei României

Astra Giurgiu s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce a dispus în deplasare cu scorul de 3-1 (1-1) de formația de liga a doua Luceafărul Oradea.

Pentru campioană au marcat Junior Morais (33), Daniel Niculae (68) și Ionuț Hlinca (89, autogol), în timp ce golul gazdelor a fost reușit de Cristian Cigan (40).

Denis Alibec a trimis mingea în bară (15) și a ratat o ocazie uriașă zece minute mai târziu.

La 1-1, în min. 65, Sergiu Arnăutu a irosit o șansă uriașă de a aduce echipa gazdă în avantaj.

În sferturi s-au mai calificat ACS Poli Timișoara, CS Universitatea Craiova, CFR Cluj, FC Voluntari și CS Mioveni. Joi mai sunt programate două partide din optimi.

Sferturile de finală vor avea loc pe 29 martie, semifinalele se vor juca tur (26 aprilie) — retur (17 mai), iar finala se va disputa în data de 27 mai.

Luceafărul Oradea (II) — AFC Astra Giurgiu 1-3 (1-1), Stadion "Iuliu Bodola" — Oradea
Au marcat: Cristian Cigan (40), respectiv Junior Morais (33), Daniel Niculae (68), Ionuț Hlinca (89, autogol).
Arbitru: Denis Haidiner (Hunedoara); arbitri asistenți: Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe), Gero Szabo (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Mircea Ardelean (Arad)
Observatori: Dan Jiga (Bistrița) — CCA, Traian Marcu (Sibiu) — FRF

AGERPRES (AS/autor: Mihai Țenea, editor: Adrian Drăguț, editor online: Andreea Lăzăroiu)