Fotbal: Atacantul Mariano Diaz, de la Real Madrid, testat pozitiv la COVID-19

Fotbalistul Mariano Diaz, atacantul echipei Real Madrid, a fost testat pozitiv la COVID-19, a anunţat, marţi, campioana Spaniei, citată de agenţiile internaţionale de presă.

În urma acestui anunţ, Mariano Diaz a devenit incert pentru meciul cu Manchester City, programat pe 8 august, pe Etihad Stadium, în manşa secundă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

Real a precizat că testele au fost efectuate luni, iar Diaz, care este ''în stare perfectă de sănătate'', se va autoizola la domiciliu. Potrivit Europa Press, atacantul hispano-dominican nu a fost în contact cu coechipierii săi şi astfel nu ar exista riscul transmiterii virusului în rândul acestora.

Clubul a anunţat cazul pozitiv după antrenamentul de marţi, primul după o săptămână de pauză, în urma încheierii campionatului, al 34-lea câştigat de madrileni.

Real a fost învinsă cu 2-1 de Manchester City în prima manşă, după care competiţia a fost suspendată din cauza pandemiei de coronavirus şi returul nu s-a mai putut disputa.
AGERPRES (AS-autor: Mihai Ţenea, editor: Teodor Ciobanu, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 VIDEO Imagini care dau fiori... / Priviți ce ține Iranul sub munți!

2 Foarte interesante amănunte... / Schimbare importantă de strategie a Iranului în războiul cu SUA și Israel

3 „O armă iraniană puternică” / Cum au fost uciși cei șase militari americani într-un atac al Iranului

4 VIDEO Băsescu / „Dacă se ratează asta, Teheranul nu va mai putea fi oprit”

5 Prima imagine iconică a războiului din Orientul Mijlociu...