Fotbal: Atletico Madrid - FC Barcelona 1-0, în La Liga

Atletico Madrid a trecut pe teren propriu de FC Barcelona cu scorul de 1-0, într-un meci disputat sâmbătă în etapa a 10-a din La Liga.

Unicul gol a fost înscris de belgianul Yannick Ferreira-Carrasco, în al treilea minut de prelungire al primei reprize. Atletico nu o învinsese de mai bine de zece ani pe Barcelona în campionat.

Lionel Messi, vedeta Barcei, a avut o evoluţie slabă în această partidă.

Echipa antrenată de Diego Simeone are acum 20 de puncte, la fel ca liderul Real Sociedad. Atletico, singura formaţie neînvinsă în acest campionat, are opt meciuri jucate, iar Real Sociedad are nouă. Barca este doar pe locul 10, cu 11 puncte după jocuri, având deja trei eşecuri.

Rezultate:
vineri
Osasuna - Huesa 1-1
Au marcat: Garcia (69), respectiv Sandro (5)

sâmbătă
Levante - Elche 1-1
Au marcat: Melero (12), respectiv Morente (64)

Villarreal - Real Madrid 1-1
Au marcat: Gerard Moreno (76 - pen), respectiv Mariano (2)

Sevilla FC - Celta Vigo 4-2
Au marcat: Kounde (5), En-Nesyri (45+3), Escudero (85), Munir (87), respectiv Aspas (10), Nolito (36)

Atletico Madrid - FC Barcelona 1-0
A marcat: Ferreira-Carrasco (45+3)

Celelalte meciuri ale etapei au loc duminică şi luni.

Pe poziţia a treia a clasamentului este Villarreal, cu 19 puncte după zece jocuri, iar pe locul 4 este Real Madrid, cu 17 puncte după nouă jocuri.
AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Andreea Lăzăroiu)

2 Voi ați văzut asta? / America, oameni buni...