Fotbal: Atletico Madrid, ținută în șah de nou-promovata Girona

Echipa Atletico Madrid a terminat la egalitate, 2-2, partida disputată în deplasare cu nou-promovata Girona FC, sâmbătă seara, în cadrul primei etape a campionatului de fotbal al Spaniei ediția 2017-2018.

Gazdele au reușit o primă repriză foarte bună și au condus la pauză cu 2-0, grație "dublei" uruguayanului Christian Stuani (min.22 și 28), însă elevii lui Diego Simeone au redus din handicap în repriza secundă, prin Angel Correa (min.78), iar apoi au reușit să restabilească egalitatea cu cinci minute înainte de expirarea timpului regulamentar de joc, prin Jose Maria Gimenez (min.85).

Atletico a terminat partida în 10 jucători, după eliminarea francezului Antoine Griezmann, care a văzut cartonașul roșu pentru prima oară în cariera sa, după ce a simulat un fault în careu iar apoi l-a insultat pe arbitru, căruia i-a reproșat că a refuzat să acorde penalty la faza respectivă (min.67).

Rezultate:

FC Sevilla — Espanyol Barcelona 1-1
Au marcat: Clement Lenglet 26, respectiv Leo Baptistao 35.
Cartonaș roșu: Ever Banega 84.

Girona FC — Atletico Madrid 2-2
Au marcat: Cristhian Stuani 22, 25, respectiv Angel Correa 78, Jose Maria Gimenez 85.
Cartonaș roșu: Antoine Griezmann (Atletico) 67.

Celta Vigo — Real Sociedad 2-3
Au marcat: Maximiliano Gomez 22, 50, respectiv Mikel Oyarzabal 33, Juanmi 80, Willian Jose 88 — penalty.

Meciuri disputate vineri:

CF Valencia — Las Palmas 1-0
A marcat: Simone Zaza 22.
Cartonaș roșu: Alen Halilovic (Las Palmas) 34.

Leganes — Deportivo Alaves 1-0
A marcat: Gabriel 24.
Alaves a ratat un penalty prin Manu Garcia 17.

Duminică sunt programate partidele Athletic Bilbao — Getafe, FC Barcelona — Betis Sevilla și Deportivo La Coruna — Real Madrid.

Ultimele două meciuri ale etapei inaugurale din Primera Division, Levante — Villarreal și Malaga — Eibar, se vor disputa luni.