Fotbal: Bayern Munchen a câştigat la Sevilla (2-1), în sferturile Ligii Campionilor

Bayern Munchen a învins-o pe Sevilla FC cu scorul de 2-1 (1-1), marţi seara, pe stadionul ''Ramon Sanchez Pizjuan'', în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

Andaluzii au deschis scorul prin Pablo Sarabia (32), dar s-au aflat în avantaj doar cinci minute, pentru ca Bayern a egalat în urma autogolului lui Jesus Navas (37), la centrarea lui Ribery. Victoria bavarezilor a fost adusă de un spaniol, Thiago Alcantara marcând în min. 68.

Sevilla, aflată la primul său sfert de finală din 1958 încoace în cea mai importantă competiţie europeană intercluburi, nu pierduse până acum acasă în faţa unei formaţii germane, având 7 victorii şi 4 egaluri. Mai mult, Bayern fusese învinsă în ultimele sale cinci deplasări în Spania.

Jupp Heynckes, cu a 12-a sa victorie consecutivă ca antrenor în Liga Campionilor, a stabilit un nou record.

Partida revanşă va avea loc la Munchen, pe 11 aprilie.

La Sevilla, în faţa a 40.610 spectatori, au evoluat echipele:
Sevilla: Soria - Jesus Navas, Kjaer, Lenglet, Escudero (căpitan) - N'Zonzi, Guido Pizarro - Sarabia, Franco Vazquez, Joaquin Correa (Sandro Ramirez, 78) - Ben Yedder (Muriel 80). Antrenor: Vincenzo Montella.
Bayern: Ulreich - Kimmich, Hummels, Jerome Boateng, Bernat (Rafinha, 45+1) - Thiago Alcantara, Javi Martinez, Arturo Vidal (James Rodriguez, 36) - Thomas Muller (căpitan), Robert Lewandowski, Ribéry (Robben, 79). Antrenor: Jupp Heynckes.

Arbitru: Daniele Orsato (Italia).
AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)

2 Bilanțul după trei luni al noului comandant al Forțelor Armate Ucrainene: Armata lui Putin sângerează din greu, dar câștigă încă teren

4 Se întâmplă lucruri? / Se strânge robinetul?

5 Dorel Vișan, premiat de Masonerie pentru prezența la Moscova...