Fotbal: Bayern Munchen a detronat Real Madrid în clasamentul coeficienţilor UEFA

Bayern Munchen, care a câştigat duminică al şaselea său trofeu în Liga Campionilor/Cupa Campionilor Europeni, a detronat Real Madrid din fruntea clasamentului coeficienţilor UEFA, relatează EFE.

Clubul bavarez, care a învins PSG (1-0) în finala de duminică, a urcat pe primul loc în ierarhia coeficienţilor UEFA cu 136.000 puncte, fiind urmată de Real Madrid (134.000), FC Barcelona (128.000) şi Atletico Madrid (127.000).

PSG a urcat pe locul şapte cu 113.000 puncte, Top 10 fiind completat de Juventus (117.000), Manchester City (116.000) şi Sevilla FC, câştigătoarea Europa League, cu 102.000 puncte.

Bayern Munchen şi Sevilla FC se vor înfrunta în Supercupa Europei, pe 24 septembrie, la Budapesta.